Forum Posts

אמציה פנסטרהיים
Mar 01, 2022
In שאל את המאמן המנטלי
קבע פגישה עם הצוות ופנק עם צ׳וקולוקים - זה יכניס אותם לאווירה טובה יותר וימנע ריבים. תציג להם שממש הפריע לך לראות את הציונים ואת ההערות שנתנו לך ושממש חשוב לך לשמוע יותר כדי שתדע מה לשפר. תשדר להם ביטחון ביכולת שלך להשתנות ולשנות. אתה צריך לשדר להם שיש לך את היכולת להשתנות, אתה פשוט צריך לדעת איך. וזאת המטרה של הפגישה הזאת. במידה ועברת כבר תהליך עד כה שבו שיפרת את עצמך, אתה יכול להציג להם את מה שכבר עשית. כשאתה מציג להם, תציג להם שאת מה שעברת, עברת כי זה מה שאתה חשבת. ועכשיו, חשוב לך לשמוע מהם מה הם חושבים. תציג להם שאתה רוצה לרשום את כל מה שהם אומרים ולחשוב על זה. שאתה לא מחפש להגיד למישהו שהוא טועה. שאתה מאמין להם שזה מה שהם מרגישים בין אם אתה מסכים או לא. שאתה רוצה שהם ירגישו חופשי לשתף ושאח״כ אתה הולך לעבור על זה עם מחשבה רבה. תציג להם שמבחינתך הסוציומטרי הוא מדד מעולה להתקדמות, ושאתה קובע לעצמך מטרה, שעד הסוציומטרי הבא אתה בין המקומות הראשונים. אבל בשביל שזה יקרה, אתה צריך ממש להבין מה צריך להיות אחרת. מה הם צריכים שישתנה. המטרה היא לא להישאר בצוות, המטרה היא שהצוות יהיה גאה בי וירצה שאהיה חלק. תן להם לדבר ותרשום את מה שהם רושמים. כל דבר שאתה לא בטוח הבנת, תשאל ותבקש מהם להרחיב. תחזור על מה שהם אמרו כדי לוודא שהבנת נכון. אל תתנגד! גם אם אתה לא מסכים עם מה שמישהו מרגיש, אל תיכנס לריב איתו! זה מה שהוא הרגיש. זאת האמת שלו. אתה יכול לשתף (ברוגע) שזה מוזר לך כי מהעיניים שלך אתה חווית משהו אחר (ולהציג) ותשמח להבין יותר מה עשית שגרם לו להרגיש ככה ומה הוא היה רוצה שיהיה אחרת. בסוף כל הישיבה, תחזור על הנקודות שרשמת ותשאל אותם, האם פספסתי משהו? האם להוסיף משהו? תסיים כשאתה מודה להם על השיתוף, ושתשמח לעזרה שלהם בתהליך שאתה הולך לעבור. תשדר להם ביטחון שאתה עומד לעבור תהליך מרשים. אל תציג להם חולשה. במהלך כל השיחה תציג ביטחון בעצמך וביכולת שלך להשתנות. תזכור, אתה יכול להשתנות. זה חשוב לך. כל מה שאתה צריך, זזה להבין מהצוות איך בדיוק ומה הם צריכים ממך.
0
0
10
אמציה פנסטרהיים
Feb 17, 2022
In שאל את המאמן המנטלי
שאלה: ראיתי שאתה עושה קורס בדברים האלה ,אבל בגדול מנטליות זה משהוא שאתה בונה עם עצמך בהכנה כל פעם הולך לקצה ובונה לך חוסן יותר חזק כיאלו חייב לתרגל את זה איך הקורס שלך עוזר? בסופו של דבר כיאלו שומעים את מה שאתה אומר אבל צריך לתרגל . הקורס שלך מדבר במה צריך להתמקד ? תשובה: אתה צודק! אם לא מיישמים את מה שקורה בראש שלנו, שום דבר לא יעזור. בסופו של דבר, צורת החשיבה מובילה אותנו לפעול. מנטליות חזקה בלי פעולה לא שווה כלום. כתבת "מנטליות זה משהו שאתה בונה עם עצמך בהכנה על פעם הולך לקצה ובונה לך חוסן יותר חזק" - החלק הזה הוא לא מדויק. האם כולם מצליחים להגיע אל הקצה? אם לא, מדוע? האם לנסות להגיע לקצה כל פעם בסופו של דבר יוביל אותם לקצה? האם לכולם זה עובד? פחות.. יש המון אנשים שמתאמנים שנים ולא מתקדמים. הם מגיעים לכל אימון. עושים כל אקט, ועדיין לא מצליחים לדחוף את עצמם לקצה. מדוע? עוד דוגמא: 2 אנשים שמתאמנים יחד, אחד מצליח להשפיע על חברים אחרים להשתפר והשני לא. מה ההבדל? זה גם היבט מנטלי משמעותי. עוד דוגמא: האמונה של מה שאפשרי. ישנם המון מתאמנים.. האם כולם מאמינים שהם יכולים להגיע לאותם התוצאות כמו אנשים אחרים? לא.. מה ההבדל בין האמונות של אנשים? למה יש אנשים שמאמינים משהו אחד ולא משהו אחר? האם זה קשור ללהגיע לקצה?.. להגיע לקצה לא בהכרח ישנה אמונה.. אבל שינוי של האמונה יכולה לגרום לאדם להגיע אל הקצה.. מנטליות כפי שאני רואה, זה כל מה שמשפיע על הביצועים וההתנהלות שלי. להגיע אל הקצה היא תוצאה.. היא פעולה.. אבל מה גורם למישהו אחד להגיע לקצה ולאחר לא?... מה קורה בראש?.. למה יש אנשים שמסוגלים להגיע לקצה, אבל לא מצליחים לעמוד בלחץ של גיבושים?.. האם להצליח באימון כושר קרבי זה אותו דבר כמו להצליח בגיבושים? לא בהכרח.. מנטליות היא לא הביצועים. מנטליות היא אסטרטגיית החשיבה שמובילה לתוצאות. ההכשרות שאני מעביר מלמדות אותך גישות ואסטרטגיות לשיפור ההתנהלות. נכון לעכשיו, אתה מסיים אימון ואתה מסכם עם עצמך ממה שהיה (אני מקווה).. אתה לומד ממה שעבד וממה שלא עבד.. מה אם יש יותר מזה? למה לחכות שנתיים כדי להגיע לתובנה שהיית יכול להגיע אליה בשיעור של 10 דק? שיפור מנטליות זה ללמוד לנהל את המחשבות, ללמוד לנהל את המוח, ללמוד לקחת אחריות על המיקוד שלנו שבסופו של דבר ישפיע על ההתנהלות שלנו.. רוב האנשים עושים את מה שהצגת - הם מתאמנים ומצפים שזה יפתח וישפר אותם.. אבל עובדה.. זה לא קורה לכולם.. יש כאלו שיש להם מזל.. שהם מצליחים להתפתח בקצב מהיר.. הם מגיעים לתובנות שמשפרות אותם.. ויש כאלו שאין להם את המזל הזה.. שלא עברו את החינוך הזה שמוביל אותם להגיע לתובנות שמשפרות אותם.. אותם האנשים שאין להם את המזל מסיימים את האימונים ולא באמת מנצלים את הפוטנציאל שלהם.. הדבר הקשה יותר מזה.. אין לך מושג כמה אנשים לא מבינים בכלל שהם יכולים להיות טובים יותר! הם בטוחים שמה שהם חווים זה מה שיש. שאין יותר מזה.. וזה פשוט לא נכון.. חפרתי:) אבל אני מקווה שלקחת משהו מהתשובה שלי:)
0
0
4
אמציה פנסטרהיים
Jan 14, 2022
In שאל את המאמן המנטלי
השאלה: היה לי יום סיירות וקיבלתי חובלים למרות שרציני מטכל. ועכשיו עדכנו אותי שיש לי אופציה לוותר על הגיבוש חובלים ולהתמיין ל 504. אני מרגיש שלא משנה מה אני אבחר אני אף פעם לא אהיה שלם עם ההחלטה ואם בסופו של דבר אני לא אעבור את המיון שבחרתי אני אגיד לעצמי ״אוף הייתי צריך לבחור את המיון האחר״. רציתי לשאול אותך אם יש לך טיפים של איך להתמודד עם החלטות ואיך להיות שלם איתם התשובה: אכתוב כאן תשובה חלקית.. במקביל אני עובד על מאמר ארוך יותר שמסביר את הפסיכולוגיה מאחורי קבלת החלטות. מקווה שייצא בחודש הקרוב. הטיפים שיש לי הם לא ״איך להתמודד עם החלטות״ אלא יותר בתפיסת העולם שלך. אין כזה דבר החלטה אחת שהיא נכונה. אין כזה דבר החלטה אחת שהיא לא נכונה. אין לך דרך לדעת מהי ההחלטה הכי נכונה כי בכל רגע נתון אפשר למדוד את ההחלטות בהתאם לתוצאות שונות. לדוגמא, אם הלכת ליחידה שבסוף סבלת בה, אבל תוך כדי יצא לך להכיר חברים שיישארו איתך לכל החיים.. זאת החלטה טובה או לא? או מה אם הלכת ליחידה שהיה לך שירות מושלם, אבל ביום האחרון לשירות אתה יוצא מהבסיס, רכב פוגע בך ואתה נשאר עם נכות לכל החיים. האם ההחלטה הייתה טובה? אתה רואה? החלטה טובה נמדדת לפי התוצאות שאתה מקביל אליה. אין החלטה טובה או לא טובה. יש את מה שאתה עושה עם המציאות שלך. אז איך אני אוהב לקבל החלטות? אני משלב בין מה שנקרא ״שלושת המוחות״ והגדרת מטרה. נתחיל עם הגדרת מטה: אי אפשר לקבל החלטה מבלי שהגדרנו מהי התוצאה הרצויה. אתה יודע מה אתה בסופו של דבר רוצה להשיג? אתה יודע מהי התוצאה שלטובתה אתה מקבל את ההחלטה? אחרי שהגדרת את המטרה, ממשיכים לבדוק את שלושת המוחות שלנו: המוח הראשון הוא הראש. הראש נחשב כהחלק הלוגי שלנו. המוח השני הוא מוח הלב. הלב אחראי יותר על ערכים ואמונות מאשר לוגיקה. המוח השלישי הוא הבטן. הבטן אחראי על האינטואיציה. כשאני מקבל החלטות, אני עובר בין כל המוחות ובודק מה המוח הזה ממליץ ביחס למטרה שהגדרתי. אני שואל כל חלק. בהתאם לתשובות שאני מקבל מכל מוח, אני יודע מה לעשות או מה אני צריך להמשיך לבדוק. לדוגמא: מטרת ההחלטה: להגיע ליחידה שבה אני אוכל לממש את עצמי בצורה הטובה ביותר (לדוגמא… יכולות להיות המון מטרות.. כל מטרה תשנה את ההחלטה שתקבל) עכשיו, אני שואל את מוח הראש מה הוא חושב.. נגיד הראש אומר ללכת ל504 כי אני יותר אוהב יבשה מאשר ים. עכשיו אני שואל מוח הלב מה הוא חושב. הוא דווקא אומר לי ללכת לחובלים. הוא מאמין שפיקוד והנהגה זאת הדרך המשמעותית לחיות. עכשיו אני עובר למוח הלב (לאינטואיציה). הוא אומר לי ללכת על חובלים. בלי יותר מדי הסבר.. תחושה כזאת.. עכשיו יש לי 2 מוחות שרוצים חובלים, ומוח אחד שרוצה 504. אישית, אני אוהב ללכת אחרי הלב.. אבל ליתר ביטחון, אני ממשיך בלבדוק את מטרת העל של ההחלטה של מוח הראש (הסבר מורחב על מטרת על נמצא בקורס חוסן) נגיד ומטרת העל של מוח הראש היא נוחות. אני יכול לקחת את מטרת העל ולבדוק: האם אני יכול להשיג את מטרת העל הזאת בחובלים? האם זה מספיק מוצדק כדי להחליט על יחידה כזאת? עד עכשיו כבר אמור להיות לנו תשובה די ברורה.. אבל אם לא, אפשר להמשיך לאתר את כל מטרות העל של כל המוחות ולבצע את כל התהליך מחדש עם כל מטרת על. מקווה שזה עוזר:) בהצלחה!!
0
0
14
אמציה פנסטרהיים
Jan 09, 2022
In שאל את המאמן המנטלי
שאלה: מה קורה אמציה? אני תקופה קצרה בהכשרה אבל מאוד קשה לי. בעיקר מבחינת המשמעת, התחושה שאני לא טוב לעומת אחרים, המרחק מהחברה, מהבית, הקושי הפיזי וחששות לגבי הטירונות יחידה. יש לי המון מחשבות על האם אני באמת רוצה את זה ולמה אני כאן - ואני לא מצליח למצוא סיבות מספיק טובות. אני חושב הרבה על לעבור ליחידה רגועה יותר. המוטיבציה שלי להגיע לכאן הייתה בעיקר הרצון להיות עם אנשים טובים שאכפת להם מהמדינה, להיות במקום טוב שיעזור לי להתפתח ולמצות את עצמי. אם זאת, עכשיו שאני כאן, אני רואה שיש כאן גם חברה אגואיסטים ואינדיבידואלים, ושהצוות לא ממש עוזר לך להשתפר. התחושה היא שהם מחפשים את הכי טובים ולא רוצים ללמד אותך. מה דעתך? תשובה: יא מלך! לא תאמין אבל אתה האדם הרביעי ששואל אותי בדיוק את אותה השאלה. ברוך הבא לטירונות. קושי מסוג שלא הכרת. התשובה שלי תתחיל עם קטע מהסרט למצוא את נמו: מה שאתה מרגיש זה נורמלי. אתה לא אמור להיות הכי טוב. אתה אמור להיות חלק מצוות. תזכור אין סיכוי שאתה פורש. אם אתה לא טוב הם יוציאו אותך. כל עוד לא מוציאים אותך, אתה מספיק טוב. מי אתה שתחליט אם אתה מספיק טוב? אין לך מושג עדיין מה צריכים ממך. אתה לא יודע מה אמור להיות. בכל זאת.. אתה עדיין חייל צעיר. אני סקרן לשמוע ולהבין ממך מה היחס בין האנשים האגואיסטים ואינדיבידואלים לבין האנשים שכן מקבלים את מהות הצוות. תזכור שאתה בהתחלה ועוד לא התחילו להדיח. המון אנשים מתחילים את השירות עם המיינדסט שהמסלול זה גיבוש אחד מתמשך.. הם נלחמים על המקום שלהם. תחשוב איך זה להיות הם.. לא פשוט. אני חושב שאתה נמצא במקום מדהים שבוחן אותך על הערכים שלך. האם אתה עומד על מה שאתה מאמין. האם אתה מצליח להישאר נאמן לערכים שלך. זה נכון.. אתה נמצא במקום לא פשוט.. אני חושב שאחד האתגרים היותר גדולים זה המחשבה שבכל רגע נתון יכולים להדיח אותך. זה יכול לחרפן אנשים. אנשים שם מרגישים שהם נלחמים על החיים שלהם.. נקודה שממש חשוב לזכור היא שאתה רק בהתחלה ועוד לא יצא לך להכיר באמת את מה שקורה שם. אתה לא מכיר את היחידה באמת עדיין. אתה לא יודע מה זה צוות של היחידה עדיין. אתה בשלב של המון ערפל.. ההמלצה העיקרית שיש לי (והיא המלצה לטובתך ולא בהכרח לטובת היחידה) זה להיות אתה. תהיה מי שאתה מאמין. אין לך מושג כמה אנשים מאבדים את הזהות האותנטית שלהם. זה לא ישרוד.. עוד דבר שלא ישרוד זה תחושת הלבד.. גם אם תשים 2 אויבים בחדר למשך כמה שנים, הם ייצאו חברים. למה? כי הטבע שלנו זה להתחבר. אנחנו צריכים את החיבור הזה. לאט לאט אנשים ייפתחו יותר ויאפשרו יותר חיבור. ובקשר לנקודת ההדחות, תזכור, שכמו בגיבוש, הנקודה העיקרית היא "האם הייתי מוכן להילחם איתו". זה תופס גם לדרישות המקצועיות וגם להתנהלות הבין אישית. היחידה לא תאפשר היווצרות של צוות לא אורגני וללא חיבור. זה פשוט לא מבצעי. כל המחשבות שלך הם מחשבות של חייל בתחילת דרכו. אני חושב שנכון להמשיך לתת את כולך. להישאר נאמן לעצמך. לאהוב כמה שאפשר. ולחזק את שריר האושר שלך. אני מאתגר אותך להיות הלב של הצוות. וכשאני אומר הלב של הצוות, אני לא מתכוון לליבה.. אני מתכוון לאהבה. צוות מורכב מאוסף של אנשים שונים שלכל אחד יש תרומה משמעותית. מה התרומה שלך? מה אם התרומה שלך היא החיבור והאהבה בין האנשים? מה יקרה אם בין כל הצוות, כל אחד ירגיש שדווקא איתך הוא יכול להיות משוחרר? מה הם בין כל הצוות מי שנמצא לידך מרגיש שהוא בהפסקה מהתחרות? מה אם אתה תהיה החבר בצוות שלא מאיים. החבר הזה שבאמת חבר לפני הכל. לדעתי, כפי שאני מכיר אותך, זה יהיה לך הרבה יותר אותנטי. תוכל להרגיש עם זה בטוב. בנוסף, כל עוד אתה נשאר נאמן לערכים ועקרונות שלך, לא משנה מה יקרה, אתה תאמין שזה לטובה. גם אם ידיחו אותך, אתה תלך עם האמונה והמחשבה שהיית אתה. להיות מודח כשלא היית עצמך יכול מאוד להכאיב.. זה לחיות עם התחושה והמחשבה ש"אולי זאת הסיבה.. אולי אם הייתי אני, לא הייתי מודח". אבל, אם היית אתה, אם נשארת נאמן לעצמך, לא משנה מה יקרה, תרגיש שזה טוב. כי זה מה שחשוב. אני מכיר אותך בקטנה.. אבל אני אדם שמצליח לקלוט אנשים ממש מהר. אתה אדם עם גרעין חזק ועוצמתי של אהבה וטוב לב. אל תאבד את זה. אחד הדברים שעלולים לפגוע בזה זה תחרותיות. כשאתה מסתכל על התחרותיות, תסתכל על זה מהצד. תחליט שאתה לא משתתף בתחרות. אתה שם כדי להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמך. אתה יכול להיעזר בחברי הצוות לטובת מוטיבציה ודרבון. אבל אתה לא אדם שמוכן לרמוס אדם אחר לטובת ההצלחה שלך. ואם בסוף תגלה שזה סוג הצוות שאתה נמצא בו, בהמשך המסלול, אחרי שידיחו את רוב מי שיודח, תוכל לעזוב. אבל לא עכשיו. לא לפני שיצא לך להכיר את מה שבאמת מחכה לך. אל תפסיד את החוויות שאתה יכול לצבור.. לסיכום.. תהיה אתה!
שאלה מחייל מסלול ביחידה מובחרת content media
1
1
42
אמציה פנסטרהיים
Jan 07, 2022
In שאל את המאמן המנטלי
השאלה: מה נשמע, קוראים לי ****. אתמול היה לי יום סיירות שהתאמנתי עליו יותר משנה, איך לא קיבלתי את התוצאה שרציתי. שאפתי לקבל גיבוש מטכל וקיבלתי חובלים. רציתי לשאול אותך אם יש לך טיפים להתמודדות עם אכזבות וכישלונות (למרות שזה לא ממש נחשב כישלון) ואיך ממשיכים הלאה שאין לי בכלל כיוון? תשובה: כישלונות הם חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. כל אדם ששואף להשיג משהו משמעותי יחווה כישלון במהלך הדרך. אגב, אתם יודעים מי סובל מזה הכי הרבה? האנשים המוכשרים.. למה? כי הם הצליחו להגיע לרמה גבוהה מבלי להיכשל בשלבים המוקדמים ובעקבות זאת לא למדו איך להתמודד עם כישלונות בהצלחה… אז איך מתמודדים בהצלחה עם כישלונות? קודם כל, תזכורו שכישלון הוא עוד צעד קדימה.. מכירים את זה שאתם יורדים במדרגות בחושך, אתם חושבים שאין עוד מדרגות, אתם לוקחים עוד צעד, ובום! יש עוד מדרגה! נכשלתם לא? חשבתם שאין עוד מדרגה.. ניסיתם לצעוד רגיל ונפילתם! ועדיין, התקדמתם.. השאלה היא לאן התקדמנו?… כדי להתמודד בהצלחה עם כישלונות, וכדי להיות אדם שמתקדם למטרות גדולות אנחנו צריכים להתחבר למספר רמות של מטרות. לכל מטרה יש מטרה משלה. מה זה אומר? אם נגיד המטרה שלי היא להגיע לסיירת מטכל, יש סיבה שלשמה אני רוצה להשיג את המטרה הזאת. לזה אנחנו קוראים מטרת על. בקורס חוסן אנחנו מרחיבים על זה מלא. אדם שמבין מהם המטרות שמאחורי המטרות, יהיה האדם שיצליח להתמודד עם הכישלון. למה? כי הכישלון הוא לא כישלון גמור.. הוא כישלון של מטרה אחת מתוך הרבה מטרות. מה זה יצירתיות? יצירתיות היא הדרך שלנו להתמודד עם כישלונות דרך עלייה ברמת המטרות. הנה דוגמא: אם אני יוצא למבצע ובדרך מגלים את הכוח, נכשלנו? נכשלנו במטרה אחת, בחשאיות… אבל למה היה חשוב לשמור על חשאיות? כדי שנצליח במטרה אחרת נכון? אז עכשיו, האדם היעיל, האדם היצירתי יחפש דרכים נוספות להשיג את המטרה הגבוהה יותר למרות שנכשלנו במטרת החשאיות. היכרות עם הרמות השונות של המטרות שלנו עוזרת לנו להתמודד עם אתגרים וכישלונות במהלך הדרך. אבל רגע! בעצם, אני אומר משהו מאוד מהותי עכשיו שיכול ממש להפריע למלשבים.. אם המטרה הייתה להגיע לסיירת מטכל, ולא עברתי יום סיירות, זה אומר שאני לא יכול להגיע לסיירת מטכל לא? נכון. אבל האם זאת מטרת העל?… כנראה שלא.. בום! האם אתם בכלל מודעים במטרת העל שלכם? ככל הנראה (מההיכרות שלי עם המלשבים המורעלים), מטרת העל שלכם היא שילוב של מספר ערכים כמו מימוש עצמי, ייחודיות, משמעות, כבוד, גאווה, ומסוגלות. והנה אני שואל אתכם.. האם להגיע לסיירת מטכל היא הדרך היחידה לממש את כל הערכים האלו? כנראה שלא.. איפה הבעיה? שיותר מדי מלשבים מונעים מתוך אגו.. המעמד החברתי שלהם הושפע רבות מהמטרה לקבל יחידה מסוימת.. יכול להיות אפילו שמה שמחבר בין החברים הקרובים שלכם היא המטרות האלו.. זה לא פשוט.. בואו אני אגיד לכם משהו.. מה שמחבר בין החברים באמת זאת לא המטרה, אלא השאיפה למצוינות.. אתם מעריכים אחד את השני כי אתם שואפים להשיג דברים גדולים. אז במקום לפחד לאבד את הסטטוס החברתי, תמשיכו להתנהל בהתאם לאותם ערכי המצוינות. הנה המקום להזכיר לכולם שלהגדיר כמטרה להגיע ליחידה ספציפית זה דבר בעייתי.. למה? כי זה לא בשליטתכם.. בואו נפריד בין רצון ובין מטרה. אתם רוצים להגיע ליחידה הזאת, אבל זאת לא יכולה להיות המטרה שלכם כי היא לא בשליטתכם! אז מה אפשר להגדיר כמטרה? מטרות יעילות יכולות להיות אוסף של מספר יחידות לדוגמא: המטרה שלי היא לשרת ביחידה הכי מובחרת שהיכולות שלי יביאו אותי אליה. (גם כאן זה לא מאה אחוז בשליטתכם אבל היא יותר בשליטתכם מלהגדיר יחידה אחת). אבל מאיפה המוטיבציה מגיעה? מהשילוב של המטרה והרצון. לדוגמא: ״המטרה היא להגיע ליחידה מובחרת. בין היחידות, אני הכי רוצה להגיע למטכל״. אז איך מתמודדים עם הכישלון? קודם כל, תבינו שלא בהכרח נכשלתם.. תשאלו את עצמכם, האם הייתם הטובים ביותר שאתם יכולים? האם נתתם את כל מה שיכלתם? אם כן, הצלחתם. אם לא, אני ממליץ לכם לתחקר ולהבין מה לא עשיתם טוב שהייתם יכולים לשנות. טיפ לתחקור כשלונות: כשאתם מתחקרים את הכישלון, תחפשו להבין מה אתם צריכים לשפר בכל הרמות הלוגיות (בוגרי קורס כלים ואסטרטגיות לחוסן והצלחה מבינים בדיוק במה מדובר). אם אתם לא מהקורס, אציג לכם את זה אחרת בצורה שטחית ופשוטה יותר - מה אתם צריכים לשפר באופי שלכם.. מה באופי שלכם הוביל אתכם לתוצאה הזאת. ומה אתם צריכים לעשות כדי לשפר את זה? עוד טיפ להתמודדות יעילה עם כישלונות בנוסף לתחקור, למידה, הבנת רמת המטרות, והגדרה נכונה של המטרות - זכרו שאתם לא יודעים אם מה שקרה זה אכן טוב או לא עדיין.. נכון עכשיו זה מרגיש כמו כישלון.. אבל מי יודע.. אולי בזכות הכישלון הזה משהו יקרה שיגרום לכם להכיר את בחירת ליבכם?… ואם זה יקרה, האם זה כישלון באמת?.. מעניייןןןן….
1
0
17
אמציה פנסטרהיים
Jan 02, 2022
In שאל את המאמן המנטלי
אני אשתף איתכם שהמחזור גיוס אחרון הוא מאוד מעניין.. המון מתגייסים שבטירונות עכשיו הם אנשים שאנחנו מכירים ושעברו הרצאות או קורסים שלי. תוך כדי אני עובר תהליך ליווי אישי לכ-6 חיילים שבטירונות ביחידות מובחרות ובגדודים רגילים. אציג לכם נתון מעניין: כל מי שהתגייס עובר כרגע משבר. חשוב לי להציג לכם אותם: המתגייסים שאני מלווה ביחידות המובחרות (ביניהם קומנדו, גדס"רים, ומטכ"ל) מציגים מצוקה אישית בשל פגיעה בתפיסה העצמית שלהם. כולם מתלוננים על זה שהם לא מספיק טובים, הם לא מצליחים להיות כפי שהם רוצים, ושהם לא מצליחים או שוכחים למה הם עושים את זה. רוב מי שהתגייס ליחידות המובחרות ושבטירונות עכשיו (ושעובר אצלי ליווי), מוצא את עצמו מתמקד בסבל ובחרא ולא מספיק במוטיבציה ובמטרה. הקטע המעניין אצל כל האנשים האלו, הוא שכולם יודעים מה שלימדתי אתכם.. הידע קיים. הכוח להפעיל את הידע הוא החלק הקשה. תזכרו, לדעת את כלי החוסן זה החלק הקל. להפעיל את כלי החוסן בזמן אמת, זה קשה בטירוף. זה דורש אומץ וביצים פסיכיים. האנשים שמשרתים בגדודים הרגילים, מציגים קושי שונה. האנשים האלו שעוברים אצלי ליווי, הם אנשים השואפים למצויניות אך או שנפלו בין הכיסאות והגיעו לגדודים רגילים, או שלא עניין אותם יחידות מובחרות, או שלא היה להם נתונים שאפשר להם להגיע למובחרות. מה שהם מציגים, זה קושי בהתנהלות עם האנשים. בשונה מהיחידות המובחרות, הם כן מצליחים לזכור למה הם עושים את מה שהם עושים, אבל הם גם מציגים שזה לא מספיק מצדיק לעשות את זה שם. מדוע? הם נמצאים עם חבורה של אנשים שאכפת להם רק מעצמם. אין שם עבודת צוות כפי שלמדו. זה אוסף של אנשים שדואגים לעצמם בלבד. הם חווים חברים מהמחלקה שגונבים מהם ציוד ועוד מקרים כאלו.. מה שמשותף בין כל מי שאני מלווה אישית, זה שכולם. כולם! מציגים קשיים שלא דמיינו בכלל. כשאני אומר את זה, אני לא אומר שזה רמת קושי אחרת - אני אומר משו אחר. אני אומר שזה סוג קושי שהם לא הכירו. כל קושי שחוויתם עד היום היה קושי שאתם בחרתם. היה קושי שמלווה אותו מוטיבציה ומטרה. בטירונות, אתם עומדים להיפגש בפעם הראשונה עם קושי שלא ידעתם שבכלל קיים. רובכם כנראה הולכים לחטוף שוק. וזה בסדר! מה שחשוב לי שתזכרו, זה שכל מה שתרגישו בטירונות זה בסדר גמור. כל מה שאתם מרגישים אמור להיות ככה. תרגישו חופשי להתייעץ איתי ולשתף אותי. מי שמעוניין, אני אשמח גם לקיים איתו מפגשי ליווי אחת לשבוע או אחת לשבועיים כדי לעזור לכם למקד את עצמכם להצלחה. בנוסף, אני מתכוון לבנות קורס דיגיטלי קצר שמיועד לחיילים בטירונות ביחידות המובחרות כדי לעזור להם לעבור את הטירונות בהצלחה. אציג לכם עוד נקודה נוספת - כולם מדברים על לפרוש.. כולם שואלים את עצמם אם הם מתאימים. אשתף כאן מה שאמרתי להם: אין סיכוי שאתם פורשים. אם אתם לא מתאימים, הם יוציאו אתכם. כל עוד הם לא מוציאים אתכם, או שהם מאמינים בכם, או שאתם מתנהלים כפי שהם מצפים. תזכרו, אתם בטירונות - אתם במשחק דרמה. כל אחד משחק תפקיד. אוהב אתכם המון! ומנגל של כולנו זה רעיון מעולה!
0
0
4
אמציה פנסטרהיים
Nov 28, 2021
In שאל את המאמן המנטלי
שאלה שקיבלתי: שלום אמציה. אתחיל בכך שאגיד שאתה בחור מעורר השראה ואני לא מפסיק ללמוד ממך. רציתי לשמוע מה יש לך להגיד על כך שאני בדכאון בערך מאז שהתגייסתי. סיימתי מסלול ב*********** לפני שבוע. הייתי בכושר קרבי שנתיים, אני בכושר מטורף, נתונים הכי גבוהים. עוד פרט זה שהיו לי בעיות ריאותיו משמעותיות וזה דפק לי את כל הגיוס והגיבושים. הייתי צריך להלחם בשביל להתגייס, בשביל לגשת ליום סיירות, לנסות להגיע ליחידה מיוחדת. ופישלתי. הגעתי ליום סיירות שלי אחרי ניתוח שעשיתי והייתי על הפנים אחרי חודש בבית. אבל אין תירוצים ופשוט פישלתי. הקטע הוא שגם שבוע ראיונות לא קיבלתי, וגם לא גיבוש צנחנים והזדמנות לעשות יחטיות לדובדבן ולסיירת צנחנים. ככה שהביאוס של הגיבוש חובלים רק נהיה יותר גדול - לא הייתי זכאי לכל המיוני המשך. החברים שלי מהכושר קרבי מתקבלים לשייטת 13, שלדג, מגלן ואני רק מקנא בהם במקום לשמוח בשבילם. אני אוכל את עצמי יום יום. ארצה לשמוע האם יש לך משהו שיגרום לי להסתכל קצת אחרת על הדברים תשובה: אנסה לענות כמה שניתן כאן, למרות שבמצבים כאלו אני לרוב מעדיף לקיים מפגשים אישיים כדי שנוכל להתעמק בנושא ולוודא שפתרנו הכל. ועכשיו לתשובה: 1 - אתחיל ואנחם אותך שמה שאתה מרגיש הוא לא חריג. לצערי המון חיילים מרגישים את מה שאתה מרגיש. זאת בדיוק הסיבה שאני מעודד מלש״בים לפתח את החוסן שלהם לפני הגיוס. השירות הצבאי הוא דבר נוצץ כשאתה מלש״ב, אבל כשאתה בפנים, אתה מגלה שהדבר שהכי נוצץ זה מסדר יציאה ואוכל של אמא. 2 - אני מאושר לשמוע שאתה בריא. ואני מקווה שגם אתה מאושר מזה. דוגרי, מה שאתה חווה עכשיו עדיף בהרבה ממה שיכולת לחוות.. אני מקווה שאתה נעזר בפרספקטיבה הזאת. מאז שנפצעתי בצוק איתן והייתי צריך ללמוד ללכת מחדש, זכיתי בפרופורציות. זה נכון שכבר המון זמן עבר מאז.. ואני יכול לשכוח את זה.. אבל אני בוחר שלא. הפרופרורציות שקיבלתי בזכות הפציעה היא אחת המתנות שקיבלתי. אני מקווה שגם אתה רואה את זה.. ואם לא, אני ממליץ לך להתחיל לעבוד על הכרת תודה. אם אין לך את היכולת הזאת, גם אחרי הצבא לא תחווה אושר יותר מדי.. יש כמה דרכים לעשות את זה, הדרך הפשוטה ומהירה ביותר היא בעזרת מדיטציות. אם אתה טוב באנגלית, יש את: Headspace (מאוד נחמד.. הרוב אוהבים מאוד..) Calm (השני האהוב עלי) Hypnosis - Joseph claugh (האהוב עלי במידה ומשלמים) אם אתה מעדיף עברית, תחפש את המדיטציות של ״יוסי קדמי״. הן מעולות, אבל עלולות להיות ממוקדות מדי. 3 - תפסיק לאכול את עצמך לגבי זה שלא היית טוב ביום סיירות. היית אחרי אירוע בריאותי. מה זה עוזר לך לכעוס על עצמך? אתה מתמקד בשלילי יותר מדי.. 4 - אנשים שעסוקים בלהתבאס על חוסר צדק ועל מציאות לא רצויה, לא מוצאים את הכוח המנטלי להתאפס ולהגדיר לעצמם ציפיות ומטרות חדשות. אתה צריך להפסיק לחיות בעבר ולעבור לחיות בהווה. בדיוק כמו באירוע לחימה. אם אתה מסתער עם חבר שלך, והוא חוטף כדור בראש, אם לא תמשיך להסתער קדימה, אתה גם עלול לחטוף כדור. אף אחד לא אמר שזה קל או פשוט. אבל זה מה שנכון לעשות. אתה זוכה עכשיו בהזדמנות לפתח את רמת החוסן שלך ברמה פסיכית. אני מקווה שיש לך מספיק כלים לחוסן כדי להפוך את כל מה שקרה לך להזדמנות. ואם לא, אתה יותר ממוזמן לצפות בקורס הדיגיטלי שבניתי בנושא חוסן. הוא ממוקד מאוד לעולם הצבאי. 5 - כשתשנה את המיקוד שלך ממיקוד בעבר / בבעיה, למיקוד בהווה ועתיד, תוכל להתחיל להגדיר מטרות. כשהגדיר מטרות, ותתחיל להתקדם לעברם, רק אז אתה תתחיל להרגיש טוב יותר. תחושת סיפוק, שמחה ואושר היא תוצאה של תחושת התקדמות, תחושת הצלחה, תחושת מימוש עצמי, תחושת גיוון, תחושת חיבור, תחושת אהבה, ותחושת תרומה. ברגע שתגדיר לעצמך מטרות, כמו להגיע לפיקוד, או כמו להיות המקור להשראה לכל המחלקה שלך, אתה תראה שתתחיל להרגיש הרבה יותר טוב. 6 - סיבה נוספת לכך שאתה מרגיש מה שאתה מרגיש היא אשליית המלש״ב. אתה עדיין מדמיין שבכל היחידות המיוחדות האלו היית מרגיש הרבה יותר טוב. כן, אולי היית מרגיש יותר טוב. אבל תאמין לי, גם שם יש המון חרא. אתה יודע מה ההבדל העיקרי? שם, למרות החרא, אנשים מספרים לעצמם סיפור שהם מיוחדים... אז האגו שלהם עוזר להם לפצות על החרא. בסופו של דבר אנחנו מרגישים את הסיפור שאנחנו מספרים לעצמנו. אז מה הסיפור שאתה מספר לעצמך? שהיחידה שלך הוא מקום לא טוב? שאתה לא מתאים? שהיית יכול יותר? שנדפקת? אולי הסיפור שלך לא נכון? אולי אתה אמור להיות איפה שאתה נמצא? אולי ברגע שתמקד את כל האנרגיה שלך בטוב, בהזדמנויות, ובמוטיבציה, תהפוך להיות אחד הלוחמים שהשפיעו הכי הרבה לטובה? אולי משהו יקרה ואתה תתרום לביטחון המדינה הרבה יותר מכל החברים שלך שמשרתים ביחידות המובחרות שדיברת עליהם? אולי.. אולי.. הנה לך סרטון מאחד השיעורים של קורס החוסן: (תסלחו לי על המיקרופון.. לא חיברתי אותו נכון להקלטה הזאת😅) ולמי שמעוניין, כאן אפשר להירשם לקורס החוסן: https://bit.ly/Hosencourse
איך לצאת מדיכאון בשל שיבוץ לא רצוי content media
0
0
20
אמציה פנסטרהיים
Nov 20, 2021
In שאל את המאמן המנטלי
השאלה הבאה קיבלתי מלוחם ביחידה מובחרת אשר עבר אצלי הכשרה מנטלית.. לכן ייתכן ולא תבינו את חלק מהמושגים בתשובה שנתתי לו. תהנו! השאלות הגיע כתוצאה מהרצאת קהילה שהעברתי בנושא התמודדות עם שחיקה בשירות הצבאי ושמירה על מוטיבציה אחרי קבלת שיבוץ. ההרצאה זמינה לכל מי שיש לי מנוי של גישה מלאה לכל התכנים שלי. השאלות: איך אני יודע שאני לא מגזים עם המטרות שלי ואז בעצם חווה סוג של אכזבה עצמית וכמובן שאיתה תגיע ירידת מוטבציה. בתור אחד שיש לו הרבה מטרות ולא יורדת לו המוטבציה בשירות אלא להפך, איפה שמים את הגבול של המטרות בגדר הגיוניות בנוסף מתי בשירות אם בכלל יש אופציה לפרגן לעצמנו על מטרות שהצבנו לעצמנו ועמדנו בהם? אני חושב שעמדתי בכמה מטרות שהצבתי לעצמי אבל לא מצאתי את עצמי נהנה מעצם ההישג אלא ישר מחפש את המטרה הבאה מאמין שבסוף אולי יגמר לי הכוח כי אין תגמול 1 - חשוב לשמור על מודעות עצמית גבוהה. שים לב מה אתה מרגיש, מה אתה חווה. החיים הם רכבת הרים.. הם מסע מתמשך.. יהיו לך תקופות שתגדיר יותר מטרות, ותקופות שפחות. הכל מסתכם במודל שלמדנו - מודל OTOTE. כל מה שאנחנו עושים זה בהתאם לכוונה חיובית גבוהה יותר. כל עוד אנחנו מודעים לעצמנו, כל עוד יש לנו אינטלגנציה רגשית ואנחנו יודעים להגיב ולהתייחס לרגשות שעולות, נוכל לדבר עם עצמנו (מה שלמדנו על השיחה עם החלק בפרק חוסן מתקדם), ולקבל החלטה רלוונטית. אסכם את זה ואגיד, מטרות הם כלי. אם זה מרגיש לך מוגזם, תוריד קצת. אם זה עובד לך, תמשיך. לגבי הכזבה - אין צורך להתאכזב.. אכזבה היא תוצאה של ציפיות. תיאום ציפיות, אמפתיה ואהבה עצמית ישמור עליך. תזכור שהחיים הם מסע.. לא הכל חייב לקרות עכשיו. המטרות הן לא המטרות. המטרות הן כלי ודרך לחיות את החיים שלנו בצורה פרואקטיבית. בנוסף, אם אתה זוכר מהקורס - כל עוד אתה פועל לפי "עיקרון האולי". אי אפשר לדעת אם משהו באמת טוב או לא טוב.. יש מצב שהכישלון של מטרה אחת תביא הצלחה מטורפת אחרת.. 2 - מה שעובד זה מה שהגיוני.. אין כזה דבר יותר מדי כל עוד זה עובד לך. שוב, מודעות עצמית. מודל OTOTE. 3 - הפרגון, ההנאה, תחושת ההצלחה צריכה להגיע מעצם ההתקדמות. יהיו לך המון מטרות שכשתשיג אותם לא תרגיש משהו מטורף. הכי חשוב שהאופן שאתה משיג ומגדיר את המטרות שלך יהיו בצורה שתאפשר לך ליהנות מהדרך. חוץ מזה, חלק ממודעות עצמית, זה היכולת לקחת הפסקות. תפנק את עצמך. אם השגת משהו משמעותי, תפנק את עצמך בטיול. תזמין את המשפחה לחגיגה. תארגן מפגש צוות לכבוד ההצלחה שלך. קח לדוגמא בר מצווה. מדובר בחגיגה מטורפת.. אבל תכלס על מה? הוא לא עשה כלום. הוא לא מת והגיע לגיל 13.. אתה צריך לאגרן את החגיגות של עצמך, כל עוד אתה מרגיש שזה מה שהכי נכון לך. 4 - זה בסדר גמור לחפש מטרה הבאה.. תכלס, כל המטרות הן מטרות קטנות יותר של מטרה גדולה יותר.. התקדמות וחיים. אולי פספסת את החלק הזה בקורס בגלל הגיוס, אבל מאחורי כל התנהגות, מטרה, פעולה, החלטה יש צורך פסיכולוגי. הצרכים הבסיסיים של בני האדם הם אהבה, ביטחון, ייחודיות, התפתחות, תרומה, גיוון/חדשנות. עצם זה שאתה מתקדם, אתה מספק לעצמך צורך משמעותי. 5 - חשוב שתהיה מודע לעצמך.. אם אתה מרגיש שאתה צריך הפסקה, קח הפסקה. אתה מכיר את עצמך בצורה הטובה ביותר. כוח מגיע לא רק מהפסקות.. כוח מגיע מתשוקה.. מהתלהבות... אם אתה מגדיר לך מטרות שלא מעניינות אותך, לא יהיה לך כוח. אם המטרות, אם ההתקדמות, מעוררת אצלך תשוקה.. אם היא מגשימה צרכים.. כנראה שיהיה לך אנרגיה. ואם המטרות לוקחות ממך משאבים וכוח, שווה לבדוק מה קורה שם.. אולי יש משהו לא מודע שמשפיע עליך בצורה שלילית.
0
0
2
אמציה פנסטרהיים
Nov 14, 2021
In שאל את המאמן המנטלי
השאלה: אהלן אמציה ערב טוב עברתי השבוע גיבוש שייטת והתקבלתי ליחידה עברתי דרך הגדנע, כרגע אני בדיוק שנה לפני הגיוס. איך אתה ממליץ לי להתנהל כדי לא ליפול ולחטוף ירידת מתח כמו שקורא להרבה אנשים? תשובה: קודם כל, כל הכבוד!! בואו נתחיל עם להבין ממה קורה ירידת מתח.. ירידת מתח קורה כאשר אין מטרה, או כאשר מרגישים שכבר השגנו את המטרה שלנו. בשירות הצבאי מרגישים את זה בתקופות של סוף קורסים והכשרות. קוראים לזה אס"ק (אווירת סוף קורס) אם אנחנו מבינים שירידת מתח היא תוצאה של חוסר במטרה או השגת מטרה, אז אפשר להסיק מזה שכדי שנוכל לשמור על מתח גבוה / רצינות, אנחנו צריכים לוודא שיש לנו מטרה. אז השאלה שלי אליך היא ככה: מה המטרה שלך? המצב שלך הוא אפילו קשה יותר משום שאתה מתגייס רק עוד שנה. אם זאת, אם תגדיר מטרה מתאימה, תוכל לא רק לשמור על מתח גבוה אלא לנצל את התקופה הזאת בצורה מיטבית. אז מה המטרה שלך? האם אתה שואף להגיע לפיקוד? האם אתה שואף להגיע לפלגה מסוימת? האם אתה שואף להיות הלוחם הטוב ביותר ביחידה? אני כ"כ שמח ששלחת לי את השאלה הזאת כי היא מציגה את הנושא שאני מציג כ"כ הרבה פעמים.. אם מגדירים בתור מטרה להגיע ליחידה, נחווה ירידת מתח, איבוד מוטיבציה, ובסופו של דבר הסיכויים שלנו לסיים מסלול יורדים בהמון. המטרה צריכה להיות מטרה גדולה יותר. אז למה לא כולם מגדירים מטרות גדולות יותר? כי הם לא יודעים מה לעשות כדי להשיג אותם.. וכאן, אני מודה לך על ההשראה שנתת לי.. בהרצאת קהילה הקרובה אדבר בדיוק על זה.. ההרצאה הבאה תתמקד באיך להגדיר מטרות שרלוונטיות לשירות הצבאי, ואיך לתכנן את הדרך להצלחה.
0
0
11
אמציה פנסטרהיים
Nov 11, 2021
In שאל את המאמן המנטלי
אז קודם כל, הדבר הכי טוב הוא לדעת איך לנצח את המשימה. אם קיבלתם משימה להעביר את כל חברי הצוות מעל חבל מבלי לגעת בחבל בעזרת שימוש בציוד כלשהו, יעזור מאוד אם יהיה לך רעיון טוב לאיך עושים את זה.. מה עוזר לזה? ניסיון עבר בתנועות נוער, פעילויות ODT, מש"צים, טיולים, מכינות קדם צבאיות, וכל דבר שמשלב עבודת צוות, שטח ויצירתיות. מן הסתם אם הפעם הראשונה שאתם נתקלים במשימות כאלו הם בגיבושים אז זה יפתיע אתכם. אם זאת! גם אם אין לכם רעיון טוב, אתם יכולים לעזור בלוודא שכולם נשמעים ושלמי שכן יש רעיון טוב - מצליח לשתף. זה דורש תכונות של מנהיגות. בקורס הדיגיטלי "להיות איש צוות" אנחנו לומדים מה הם המרכיבים החשובים ביותר שאתם חייבים לוודא שיש בצוות כדי שהצוות יצליח. אתן לכם טעימה.. אז תקפידו על שלושת המרכיבים האלו.. והנה עוד מתנה.. אני משתף אתכם בעוד סרטון מאחד הקורסים בנושא איך להתבלט..
שאלה שקיבלתי: איך להתבלט במשימות קבוצתיות? content media
1
0
9
אמציה פנסטרהיים
Oct 21, 2021
In שאל את המאמן המנטלי
שאלה: איך מתגברים על הפחד/לחץ הזה מהתחלות חדשות ולא לתת לו להשפיע עליי? תשובה: קודם כל צריך להבין שהשאלה הזאת היא לא מספיק ספציפית.. אציג גם למה. האם כל התחלה חדשה מגיעה עם פחד? אני בטוח שיש לך התחלות חדשות שבמקום פחד יש התרגשות. או, כנראה חווית התחלות חדשות שבהם לא חווית רגש מעורר כלשהי. עכשיו שאנחנו מבינים שההתחלה החדשה היא לא הדבר שמוביל לרגשות פחד ולחץ, צריך להבין מה כן גורם לזה. במצבים כאלו, כשאנחנו נכנסים למשהו חדש, אנחנו נכנסים למשהו שלא חווינו בחיים ולכן אין לנו שום דרך לדעת בוודאות מה יהיה שם. וכשאנחנו לא יודעים מה לצפות, אנחנו מתחילים לדמיין. אז בעצם, תחושת לחץ ופחד לא נובעים מהתחלות חדשות אלא מדמיונות. אבל האם כל דמיון יוביל לפחד ולחץ? לא! סוג הדמיון משפיע על סוג הרגש. אז אם אתה מדמיין את הדבר החדש ומרגיש לחץ או פחד, כנראה שאתה מדמיין מצבים שעלולים לאיים עליך. הרי לחץ ופחד אלו רגשות הישרדותיים. אז מה מאיים עליך? ממה אתה מפחד? אם היית עובר אצלי פגישת ליווי וייעוץ מנטלי, הייתי חוקר מצד אחד את מה שמאיים עליך ומוריד את רמת הרגישות ע"י שינוי צורת הייצוג הפנימי (מי שעבר את הקורסים שלי יודע למה אני מתכוון), ומהצד השני, הייתי מחפש לחקור דווקא אילו התחלות חדשות היו לך בחיים שהובילו לרגשות חיוביים יותר ושהיית רוצה להרגיש כאן. ברגע שנמצא דוגמא להתחלה חדשה שהובילה לרגשות חיוביים, נחקור ונבין איך יצרת אותם שם ונעתיק את התוצאות לסיטואציה הזאת. עוד סיבה שיש לרגשות כמו לחץ ופחד, היא סיבה החשיבות. אם משהו לא מלחיץ אותנו, כנראה שזה לא מספיק חשוב לנו. אצל רוב בני האדם, אם הם לא ירגישו לחץ, הם יפרשו את זה בתור אדישות או חוסר אכפתיות. דמיינו את המצב הבא.. אתם מתחילים גיבוש צבאי, ואתם רואים מישהו שלא מתרגש בכלל.. מה רוב האנשים יחשבו? שכנראה לא באמת אכפת לו מזה... האומנם??? כאן אפשר לראות אמונה סביבתית שפוגעת בנו. הפתרון הזמני שיש לאמונה הסביבתית הזאת היא לשנות את תחושת הלחץ לתחושת התרגשות. התסמינים הפיזיולוגיים להתרגשות ולחץ מאוד דומים. מספיק שהאדם שחווה לחץ אומר לעצמו שמדובר בהתרגשות + שיתחיל להתמקד בדברים שמרגשים אותו בצורה חיובים, הוא יצליח לשנות את הרגש מלחץ להתרגשות. האם זה לשקר לעצמנו? ברור שכן. אבל בכל זאת אנחנו משקרים לעצמנו כשאנחנו מפחדים ונלחצים.. אז בואו נשקר ביעילות.
0
0
5
אמציה פנסטרהיים
Oct 14, 2021
In שאל את המאמן המנטלי
שאלה: הייתי פצוע קרוב לשנה ולא התאמנתי בכלל. ועכשיו כשחזרתי להתאמן אני לא מצליח להיות "נעול" כמו שהייתי בעבר איך מתחזקים שוב מנטלית תשובה: קודם כל חשוב להגיד שלכל אדם יכולה להיות תשובה שונה לשאלה הזאת. מה שתיארת נחשב בתור סימפטום לבעיה ולא הבעיה עצמה. לרוב התהליכי הליווי אישי אנחנו מוצאים את כל הסימפטומים שפוגעים בהתקדמות שלנו ובעזרת תהליכים ספציפיים אנחנו מוצאים את סיבות השורש.. אציג מספר סיבות שיכולות להוביל לסימפטום שהצגת אך זכרו שהתשובה יכולה להיות שונה לגמרי. סיבה 1 - פחד מפציעה חוזרת - אחד הדברים שראיתי לא מעט אצל מלש"בים שחוזרים מפציעה זה פחד מלהיפצע שוב. הפחד לא בהכרח יהיה פחד רגשי ומודע. יכול להיות שמדובר בפחד של הגוף ולכן הוא משדר חולשה כדי שלא תגיע למצב שאתה נפצע שוב. סיבה 2 - איבוד מוטיבציה - כשאנשים לא עושים משהו במשך זמן ממושך הם שוכחים את הכיף, את הסיפוק ואת כל הרגשות שגרמו להם פעם להצליח. במצב כזה צריך להיכנס לזה בכוח יחד עם הדגשת התוצאות הרצויות. סיבה נוספת לאיבוד מוטיבציה היא שכבר לא מתחשק לכם להשיג את מה שרציתם פעם. שווה לשאול את עצמכם כמה אתם באמת רוצים את זה בין אפס לעשר. אם התשובה היא פחות משמונה, צריך להתחיל מלחזק את המוטיבציה. אגב, אם התשובה היא מעל 8 ייתכן והבעיה שלכם היא סיבה 1. סיבה 3 - ייאוש מהדרך - כשאנשים חוזרים מפציעה הם יורדים כמה רמות. הם לא מסוגלים לעשות את מה שהם הצליחו פעם. זה מתסכל. אבל יותר מתסכול, לדמיין את כל הדרך שצריך לעבור כדי להגיע למקום שכבר הייתם בו, זה מייאש. במצב כזה צריך להתמקד במטרות קטנות יותר, לחגוג הצלחות קטנות, ולזכור למה אתם עושים את זה. גם כאן בתהליכי הליווי אנחנו מוודאים שהמטרות מוגדרות בצורה שמפעילה את כל החושים ושתואמת את סולם הערכים שלכם. סיבה 4 - עצלנות - תכלס? אחרי שנה שלא התאמנת, יכול להיות שפשוט נהיית עצלן? אם כן, צריך להפסיק לתרץ וJust Fucking Do It! אמציה פנסטרהיים, המאמן המנטלי שלך
0
0
4
אמציה פנסטרהיים
Oct 14, 2021
In שאל את המאמן המנטלי
שאלה: מה דעתך על סחיבת משקל באימונים? זה באמת כל כך קריטי להתאמן עם משקל לקראת הגיבוש? והאם זה שווה את הסיכוי הזה להיפצע? תשובה: בוא נבדיל בין "סחיבת משקל" לבין "אימון עם משקלים". לרוץ עם תיק של 90 קילו זה לא כמו לעשות סקווטים בטכניקה נכונה עם משקל שנמצא בצורה תקינה על הגוף שלך. המשקל הוא לא העניין כאן. המשקל הוא כלי לחיזוק הגוף. הנושא כאן הוא ניהול עומסים. אם תתחיל לרוץ עם מלא משקל בלי הכנה מקדימה, ובלי הידיעה של איך לנהל משקלים אז כנראה שתיפצע. אתם בטח קוראים את זה ואומרים "אבל בצבא רצים עם משקלים". אתם צודקים. ובצבא המון לוחמים מסיימים עם פציעות לכל החיים. כשהיית מלש"ב הייתי משקיע המון באימוני כוח בחדר כושר עם משקלים. האימונים האלו תרמו לי במספר דברים: חיזוק העצם - אימוני כוח שנבנים בצורה נכונה יחזקו את העצמות שלכם ויקטינו את הסיכוי שלכם להיפצע מעומס. בעצם, אתם מחזקים את הגוף כדי שיוכל להתמודד עם עומסים. חיזוק השרירים - כאשר השרירים חזקים, אתם מצליחים לחלק את העומס החיצוני בצורה מודעת. כשאדם חלש מרים משקל, הגוף יעשה הכל כדי להרים את המשקל. מה זה אומר? הוא עלול לעוות את הגוף כדי שיוכל להחזיק את המשקל. הבעיה בזה - עיוות של הגוף תחת עומס יכול לייצר פציעות בשל ניהול עומסים שגוי. חינוך תנועתי - אימוני כוח עם משקלים - יחד עם ליווי מקצועי נכון יכול לחנך אתכם איך לנהל את הגוף תחת עומסים. איך לצעוד, איך לעמוד, איך להרים משקל ועוד.. לא אשכח שבאמצע מסעות שביצעתי בשירות הרגשתי שאני מיישם את עקרונות הסקווט והדדליפט. איך שכשהרמתי את הווסט יישמתי את עקרונות הסנאצ', איך שכשקמתי ממצב כריעה למצב עמידה בירי יישמתי את עקרונות המכרע. לסיכום, אני לא ממליץ על סחיבת משקל אלא אם כן חיזקתם את הגוף בצורה נכונה. במידה ותראו לנכון, גם אני, גם דן, וגם ארנון מדריכי כושר מוסמכים ויכולים לעזור לכם בבניית תוכנית אימונים. מוזמנים לפנות לאחד מאיתנו לקבל הצעה לחבילת ליווי. כל אחד מאיתנו מגיע מהעולם שלו.. בהצלחה! אמציה, המאמן המנטלי שלך
0
0
5
אמציה פנסטרהיים
Oct 09, 2021
In שאל את המאמן המנטלי
שאלה: כבר שנה וחצי שאני מתאמן לצבא אימונים ספציפים במטרה לעבור גיבוש יחטיות שמאחורי כל תרגיל שמבצוצע יש קו דמיון ישיר או עקיף לאקטים בגיבוש. המון סדרי הגעה , המון ריצות , תרגילי כוח, עבודה בדיונות , שקים וכל מה שאפשר לדמיין. לאחרונה אני חש ירידה במוטיבציה לצאת להתאמן בחוף ים ובדיונה , כל אימון אני יוצא עם תחושת כבדות ורצון לסיים את האימון. לא יכול לראות יותר חול. אך למרות זאת אני יוצא להתאמן קשה ואחרי כל אימון מרגיש סיפוק. האם אני עובד בגישה הנכונה או שעליי לעשות משהו שונה? כי בכל זאת עיקרון הספציפיות הוא נושא חשוב בהכנה לצבא למרות שלא הכי כיף לי לחזור מלא בחול הביתה. חשוב לציין שאני מתגייס עוד חודש וחצי בערך תשובה של אמציה: מעניין.. כמה חשוב ונחוץ שיהיה כיף באימונים? תכלס, הסיבה שהכיף והגיוון חשוב הוא בשביל מוטיבציה. כשאני קורא את השאלה שלך אני רואה שהמוטיבציה שלך מספיק חזקה כדי לדחוף אותך לעשות את מה שנדרש למרות הקשיים שאתה מציג. זה שאתה מרגיש סיפוק בסוף כל אימון זה מעולה! אם אתה מתגייס עוד חודש וחצי, לא הייתי מוותר על הספציפיות. אם זאת, כדי לשפר את המוטיבציה גם בתחילת ותוך כדי האימון הייתי מוסיף כל מיני משחקים פנימיים בתוך האימון הספציפי. לדוגמא, לשנות את האנשים שאתה מתאמן איתם, לשנות את מקום האימון, לשנות את השעה שאתה מתאמן, לשנות את המוזיקה שאתה שם כשאתה מתאמן, ולהגדיר מטרות לכל אימון. בנושא המטרות אפשר להרחיב הרבה.. אם תשנה את המטרה שלך כנראה שיגיע לך יותר מוטיבציה גם בשלב תחילת האימון. למה אני מתכוון? ככל הנראה אתה כבר תקופה ממושכת מתאמן בשביל אותה מטרה. לרוב המטרות של מתאמני כושר קרבי הן להיות בין הראשונים. אפשר ומומלץ לשנות את המטרות לטובת גיוון. דוגמא למטרות: חישוב זמן - לחשב כמה זמן לוקח לך לבצע כל אקט ולנסות לשבור את הזמן הזה תחרותיות - להגדיר מישהו שטוב יותר ממך ולהגדיר כמטרה להיות טוב יותר ממנו יכולות מקבילות - תוך כדי האימון, קח איתך משחק זיכרון (משחק קופסה), ובין כל הזנקה תשחק. זה ישפר את יכולת הזיכרון וחשיבה שלך תחת לחץ ומאמץ. לסיכום, לא הייתי משנה את האימונים, אבל הייתי משנה את המטרות. הייתי מוסיף אתגרים תוך כדי. אם משעמם לך, כנראה שאתה מתמקד באימון יותר מבמטרת האימון הספציפי. תוסיף מטרות ותראה שינוי ברגש שלך.
0
0
1
אמציה פנסטרהיים
Sep 16, 2021
In שאל את המאמן המנטלי
השאלה: אני בן 16 ורוצה להגיע הכי רחוק שיש בצבא בקרבי, ואני לא יודע איזה כיוון מתאים לי התשובה: איזה מדהים שאתה שואל את השאלה הזאת בגיל כזה! כולי תקווה שהתשובה שאתן לך ימנע ממך המון לחץ מיותר בשנים הקרובות. אתחיל ואגיד שאם מגדירים כמטרה יחידה ספציפית, חשוב להבין שהמטרה הזאת לא בשליטתכם המלאה. כפי שכתבתי בעבר, אני ממליץ להגדיר כמטרה מספר יחידות. לדוגמא: המטרה שלי היא להיות לוחם באחת מהיחידות הבאות: מגלן, שלדג, או סיירת מטכל. אני ממליץ שהיחידות שאתם מגדירים בתור מטרה יהיו באותו גיבוש. הסיבה - אם נגדיר כמטרה, להיות טייס או שייט, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו באמצע גיבוש שייטת סובלים וממציאים תירוץ כמו "אני מעדיף להיות בטייס מאשר שייטת" ואז הביצועים ירדו. בנוסף, אני ממליץ להגדיר כמטרה יחידות שהם באותה רמת קושי (מבחינת המיונים). הסיבה לכך, אם אגדיר כמטרה להיות בגדוד 51 או ביהלם, תמיד יהיה לי תירוץ לא לעבוד בצורה הכי טובה שאני יכול. עד כאן מבחינת האופן שאני ממליץ להגדיר מטרות. לגבי איך להחליט על כיוון, הייתי מתחיל מלחקור כמה יחידות שמושכות אותך ואז הייתי שואל את עצמי את השאלות הבאות: מה הם החוזקות שלי? באיזו יחידה ותפקיד אצליח לממש את החוזקות שלי בצורה הטובה ביותר? (מהמידע שחקרתי) איזו יחידה הכי מסקרנת אותי? באיזו יחידה מבצעים את סוג המבצעים שהכי מעניינים אותי? איזה יחידה מעוררת בי הכי הרבה השראה? אחרי ששאלנו את השאלות האלו, הייתי ממשיך לשאלות שמונעות משברים: כתבו על דף את היחידות שהייתם רוצים להיות בהם דמיינו שהצלחתם להגיע ליחידה הזאת רשמו אילו דברים טובים קוראים ומתאפשרים בזכות ההגעה ליחידה הזאת רשמו אילו דברים לא טובים קוראים ויכולים לקרות בגלל ההגעה ליחידה הזאת דמיינו שלא הצלחתם להגיע ליחידה הזאת רשמו אילו דברים טובים קוראים ומתאפשרים בזכות זה שלא הגעתם ליחידה רשמו אילו דברים לא טובים קוראים ויכולים לקרות בגלל שלא הגעתם ליחידה? תסתכלו על כל התשובות שרשמתם ותרשמו ציון בין אפס לעשר, כמה אתם עדיין רוצים להגיע ליחידה הזאת. במידה והתשובה היא מעל 8, זאת היחידה ששווה שתכוונו אליה. במקביל לכל מה שכתבתי, זכרו שאין לכם שליטה מלאה בהצלחה. זכרו שהגדרת יחידה או יחידות בתור מטרה היא לטובת מוטיבציה בלבד. תהיו מוכנים גם להגיע ליחידה אחרת. אתם חייבים לוודא כי יש לכם את הגישה שתאפשר לכם להצליח ולהצטיין בכל יחידה שתגיעו אליה!
0
0
2
אמציה פנסטרהיים
Sep 09, 2021
In שאל את המאמן המנטלי
שאלה: איך לדעת איזה יחידה הכי מתאימה לי? תשובה: עד שלא תגיע לשם לא תדע. אגב, גם אחרי שיקבלו אותך ליחידה, יכול להיות שתגלה שהיא לא מתאימה לך. בנוסף ייתכן גם שבתור בן אדם אתה תשתנה במהלך השירות הצבאי ותראה שהיחידה כבר לא מתאימה לך. אני מכיר מישהו עם אופי מטורף, חזק פיזית, מהיר, שהגיע ליחידה מובחרת, וחודש לפני סוף מסלול החליט לפרוש. הסיבה: הוא אמר שהוא לא מסתדר עם הצוות וקשה לו להיות בסביבה כזאת. מה שכן אפשר לדעת זה את הדברים הבסיסיים: האם אתה אוהב יבשה? (תפקידים שכוללים עבודה ביבשה) האם אתה אוהב מים? (תפקידים שכוללים מים) האם אתה אוהב אוויר? (תפקידים שכוללים לחימה בהיטס) האם אתה אוהב עבודה פיזית או יותר עבודה חשיבתית (ההבדל בין קרבי למודיעין) יותר מזה, מאוד קשה לדעת מה באמת מתאים לך. וכמו שדן אמר, תסמוך על המגבשים להחליט איפה אתה הכי מתאים. כאן נכנס נושא חשוב - "אם אי אפשר לדעת בדיוק לאיפה אני מתאים, איך אפשר להגדיר מטרה?" התשובה: מגדירים מטרה רחבה יותר. בוחרים מספר יחידות. לדוגמא: אני רוצה להגיע להיות לוחם ביחידות מובחרות שעובדות ביבשה ושלא חותמים יותר מדי קבע. לכן, אני רוצה להגיע לקומנדו או לגדס"רים - לא משנה איזה. ברגע שתגדירו מטרה כללית כזאת, תקטינו את הסיכוי שלכם להתאכזב ותהיו פתוחים וגמישים לאפשרויות רבות יותר.
0
0
4
אמציה פנסטרהיים
Sep 09, 2021
In שאל את המאמן המנטלי
שאלה: איך אני יודע אם האופי שלי מתאים ליחידה מובחרת? תשובה: יש המון יחידות מובחרות. המון. ולכן, כל עוד אתה מוכן להשקיע יותר מרוב האנשים, אם יש לך מוטיבציה, ואם אתה בעל ערך משמעותי ליחידה, אתה מתאים. מה שמשותף בין כל היחידות המובחרות זה הדרישה למוטיבצייה ומוכנות לתת מעבר לממוצע. אם אתם מוכנים לתת מעל הממוצע, אם אתם רואים שאתם משקיעים יותר מהרוב, אם אתם רואים שאתם מצליחים להגיע לתוצאות מרשימות, אם אתם שומעים שהסביבה שלכם מדברת עליכם כאל אדם מיוחד, אם אתם מסתדרים טוב בצוותים, אם אתם חברותיים, ואם חשוב לכם מצוינות, כנראה שאתם מתאימים ליחידות המובחרות. לאיזו יחידה מובחרת אתם מתאימים? זה כבר יותר תלוי באופי שלכם. וזה כבר היחידה עצמה תראה. שימו לב! יש מצב שאתם מתאימים ליחידות מובחרות, אבל נפלתם בין הכיסאות. יכול להיות שהמגבש הספציפי שראה אותכם לא התחבר אליכם (ואם היה מגבש אחר אז כן הייתם עוברים). יכול להיות שנפצעתם תוך כדי הגיבוש, יכול להיות עוד המון דברים.. ישנם המון אנשים שמתאימים ליחידות מובחרות ולא מצליחים להגיע לשם בסוף. האנשים האלו, ככל הנראה, יגיעו להיות מפקדים או לוחמי חוד ביחידות שלהם.
0
0
8
אמציה פנסטרהיים
Sep 09, 2021
In שאל את המאמן המנטלי
שאלה: איך אפשר להחזיר את המוטיבציה ולא להיתייאש אחרי שחוזרים מפציעה ולא מגיעים לאותם מספרים ותוצאות שהיו לפני הפציעה? תשובה: למה שלא יהיה לכם מוטיבציה אחרי שאתם חוזרים מפציעה? הייתי חושב הפוך.. אתה אחרי הרבה זמן שלא התאמנת, הייתי מצפה שתגיע רעב לטרוף את כולם. במידה וזה לא המצב, הבעיה היא לא הפציעה.. הבעיה היא אחרת. כנראה שהתפוגגו לך הסיבות של למה חשוב לך להשיג את המטרה הזאת. הסיבה היחידה שהמוטיבציה של מישהו תרד בעקבות ובגלל פציעה היא אם הוא מפחד שהוא יפצע שוב ולא מאמין שהוא מסוגל. וכאן העניין הוא תחושת המסוגלות שלו. כאן חשוב להתייחס לתהליך השיקום. בדיוק היום הייתה לי פגישה עם מישהו בנושא שילוב כלים מנטליים בשיקום פיזי. לפני שנה וחצי זכיתי להעביר הרצאה בבית החולים מאיר בכפר סבא לפיזיותרפיסטים בנושא היבטים מנטליים בשיקום פיזי. היה מדהים לראות איך הרופא שדיבר אחרי אמר שכל מה שהצגתי בהרצאה שלי משפיע על המערכת העצבית בצורה פיזית ובכך משנה את תוצאת השיקום. כשאדם עובר שיקום פיזי חשוב להקפיד על הגדרת מטרה מעוררת השראה. זה לא מספיק לחזור להיות כפי שהיה. המטרה צריכה להיות מעוררת השראה עבורו. בפיזיותרפיה שאני עברתי אחרי הפציעה שלי, הגדרנו את המטרה שלי (ממש כתבנו את זה על מסמך רשמי) כ"להיות נינג'ה". כל התרגילים ביצעתי בטיפולים היו נינג'טיים בטירוף! הייתי עובד על עמידה על רגל אחת, בו זמנית שהייתי זורק ותופס מטבעות כדי לעבוד על המהירות תגובה וקשר עין יד. כשהייתי עובד על הליכה על מרחב צר, הייתי תוך כדי מגן מול אגרופים (מי שלא יודע אני מתעסק בקרב מגע המון שנים). המטרה של השיקום שלי לא הייתה פשוט לחזור ללכת. היא הייתה להיות משהו טוב יותר משאי פעם הייתי. ועכשיו הייתי רוצה להמשיך ולשאול את מי ששאל את השאלה: למה לדעתך המספרים ותוצאות שלך פחות טובים? האם זה בגלל היבטים פיזיים? האם זה בגלל היבטים מנטליים? אתה מוזמן לפנות אלי ולשתף את המחשבות שלך. במידה ואראה שתוך שיחה של 5 דק אפשר לפתור את זה נעשה זאת. במידה וארגיש שנכון יותר לעבור תהליך ליווי ואימון מנטלי מקצועי, אציג לך זאת.
0
0
2
אמציה פנסטרהיים
Sep 09, 2021
In שאל את המאמן המנטלי
שאלה: על איזה אקטים ספציפיים לעבוד כדי להתכונן בצורה הטובה ביותר לגיבוש שייטת?(מנטלי ופיזי) תשובה: גיבוש שייטת הוא לדעתי הגיבוש הכי עמוס מבחינת כמות וסוגי התרגילים. התשובה הפשוטה לשאלה שלך היא לתרגל אחד לאחד את התרגילים.. הבעיה היא שזה לא פשוט בגלל האקטים של המים ובריכה. אז קודם כל, אם יש קבוצת כושר קרבי שאתה יודע המשלבת עבודת ים ובריכה בצורה מבוקרת (עם מציל נוכח) אז הייתי הולך לשם. במידה ואתה עובד עצמאית הייתי עובד על כל האקטים הבסיסיים היבשתיים: סדרי הגעה, זחילות, ומסעות, יחד עם עבודת מים. בעבודת מים שלך תתמקד בהורדת דופק מתחת למים. מה שמשותף בכל תרגילי המים זה שהם מלחיצים. כשהלחץ עולה, הדופק עולה, צריכת החמצן עולה ולכן לא מצליחים להישאר מתחת למים המון זמן. מי שמצליח להישאר מתחת למים המון זמן מוכיח שהוא יודע להרגיע את עצמו במצבי לחץ (במיוחד בתרגילים שמכסים לכם את העיניים). הייתי חוקר את תחום הצלילה חופשית.. בודק מה יש להם להציע. איך הם מלמדים לחסוך בחמצן. בנוסף, שים לב שברוב התרגילים האלו יש לכם גם משימות שדורשת חשיבה כמו פירוק והרכבה, איסוף חפצים, ועוד.. מיותר לציין שחשוב לעבוד על שחייה נכון?
1
0
10
אמציה פנסטרהיים
Sep 09, 2021
In שאל את המאמן המנטלי
שאלה: איך לעשות כדי להביא את עצמי לידי ביטוי בצורה המיטבית בגיבוש כדי שיראו מי אני באמת בחמש ימים בלבד? תשובה: תסתכל על שבוע רגיל שלך ותשאל את עצמך, האם במהלך השבוע הזה אני מצליח לייצג את מי שאני באמת? האם אני מצליח לייצג את מי שאני רוצה להראות בגיבוש? אתם חייבים להיות אותנטיים. אתם חייבים להיות מחוברים לערכים שלכם ולאופן שאתם מקיימים את הערכים האלו ברמה כזאת שאם הייתם שואלים כל חבר "מה הם הערכים שלדעתך מובילים אותו?" הם היו מצליחים להגיד את אותם הערכים שאתם רוצים להציג. אני ממליץ לכם לעשות את זה. תייצרו טופס בגוגל פורם בעילום שם, ותבקשו מאנשים לשתף מה הם חושבים עליכם באמת. ככה תלמדו מה אתם משדרים. הגיבושים אינטנסיביים בטירוף. מאוד קשה לזייף. אתם חייבים להיות אתם. אתם חייבים כבר היום להיות מודעים לערכים שלכם ולוודא שאתם פועלים עלפיהם. בקרוב אני פותח באופן רשמי את "קהילת המלש"בים" וחלק מהדברים שחברי הקהילה מקבלים זה סדנאות. אחת הסדנאות תהיה "סדנה להבהרת הערכים שלי ועיצוב הזהות שלי". מי שעוד לא בקבוצת וואטסאפ של הקהילה שיצטרף כדי שלא יפספס את פתיחת ההרשמה לקהילת המלש"בים (בהתחלה ההצטרפות תהיה חינם אז תוודאו שאתם בתוך הוואטסאפ של הקהילה). לינק לוואטסאפ של הקהילה: https://chat.whatsapp.com/EnDv7N9xkjwEvY8hlAtCpe
1
0
12