top of page

מה זה כושר קרבי ואיך לבחור קבוצה טובה

אימוני כושר קרבי והכנה לצה"ל הינם אימונים פיזיים שמלש״בים עוברים אשר שואפים להביא את המתאמן לרמת כושר גופני הנדרשת להצלחה במיונים ליחידות המובחרות. לטובת פיתוח כושר קרבי זה, האימונים מתמקדים בתרגילים אשר דומים ככל הניתן לאקטים הקיימים בגיבושים ומיונים.

מה זה כושר קרבי ואיך לבחור קבוצה טובה


כדי להבין מה זה כושר קרבי, אנחנו צריכים לחלק את התשובה שלנו לשניים.


התשובה הראשונה תתייחס לכושר קרבי במסגרת הכנה לצבא. התשובה השנייה תתייחס לכושר קרבי במסגרת השירות הצבאי.


אימוני כושר קרבי והכנה לצבא

אימוני כושר קרבי והכנה לצה"ל הינם אימונים פיזיים שמלש״בים עוברים אשר שואפים להביא את המתאמן לרמת כושר גופני הנדרשת להצלחה במיונים ליחידות המובחרות. לטובת פיתוח כושר קרבי זה, האימונים מתמקדים בתרגילים אשר דומים ככל הניתן לאקטים הקיימים בגיבושים ומיונים.


קבוצות כושר קרבי טובות, יוודאו כי המתאמנים עובדים לפי סרגל מאמצים, מחזקים את הגוף בראייה כללית כדי שהגוף יוכל לעמוד בעומס, מוודאים כי החניכים מתאוששים בצורה מתאימה כדי שיוכלו למנוע פציעות מיותרות, ואוכלים בהתאם לדרישות תזונתיות מתאימות לסוג העומס שהגוף עובר באימונים אלו.


אימוני כושר קרבי בצה"ל

אימוני כושר קרבי בצה״ל הינם אימונים אשר שואפים להביא את החיילים לכשירות גופנית שתאפשר להם להצליח בדרישות המבצעיות שלהם. לטובת פיתוח כושר קרבי מסוג זה, האימונים מתמקדים בתרגילים אשר אמורים לבנות גוף חזק אשר יוכל לעמוד בדרישות המבצעיות.


לסיכום,

ההבדל בין כושר קרבי והכנה לצה"ל, לבין אימוני כושר קרבי בצה"ל, היא המטרה. המטרה בהכנה לצבא היא להכין את המתאמנים לגיבושים. המטרה בכושר קרבי צבאי, היא להכין את החיילים למשימות מבצעיות.


היתרונות באימוני כושר קרבי


היתרונות באימוני כושר קרבי הן רבות:

  • חברויות - באימוני כושר קרבי, בשל החוויות המאתגרות שהחניכים עוברים, נוצר גיבוש מאוד חזק שמוביל לחברויות ששורדות המון שנים. 


  • פיתוח יכולות עבודה בצוות - במידה ומדריך הקבוצה יודע להוביל ולחנך את המתאמנים לעבודת צוות ולתקשורת יעילה, קבוצת הכושר קרבי יכולה להווה מקום מעולה לשיפור ההתנהלות הבין אישית.


  • העצמה - בשל הקושי העצום שהחניכים עוברים באימונים, כל הצלחה תורמת לתדמית האישית, לשיפור תחושת מסוגלות אישית, והעצמה אישית ברמה סופר גבוהה. ההשפעות של אימוני כושר קרבי יכולים להגיע להתנהלות של החניך בבית ואפילו בלימודים. בשל החינוך למצוינות הקיים באימוני כושר קרבי, החניכים עוברים תהליך התפתחות אישית שיכולה להשפיע על ההתנהלות שלהם בכל מסגרת, ולא רק בכושר קרבי

הסכנות באימוני כושר קרבי


חניכים שמגיעים לאימוני כושר קרבי מגיעים כי יש להם חלום לעבור מיונים ליחידות המובחרות של צה"ל. המיונים עצמם כוללים המון אקטים בדרגת קושי גבוהה מאוד. לכן, מבחינת החניך, כל אימון שהוא חווה קושי עצים נחשב כאימון מוצלח. התפיסה הזאת היא מסוכנת!


נער שמחפש להתאמן בכושר קרבי כנראה ילך למספר שיעורי ניסיון בקבוצות שונות. השאלה שאנחנו צריכים לשאול היא, לפי מה הוא יחליט לאן להירשם? רוב בני הנוער בוחרים לפי המקום שגרם להם להגיע לקושי הכי עצים. איפה הבעיה? שלהביא בני נוער לדרגת קושי עצים זה אחד הדברים הכי קלים שאפשר לעשות. מספיק להגיד להם לעשות 500 שכיבות שמיכה תוך 40 דק, והם יגיעו לקושי עצים תוך מספר דקות. איפה הבעיה? שבסופו של דבר, בשל הנחישות של החניכים, הם כנראה יצליחו לעמוד במשימות האלו ויובילו את עצמם לפציעה.


זה הכי קל לשכנע נער "מורעל" שקבוצת כושר קרבי היא הכי טובה כאשר מעבירים אותם אימון עצים. קשה יותר לשכנע בני נוער שקבוצה היא טובה בשל המקצועיות של המדריך ושל מערכי האימון. למה זה כ"כ קשה? כי בני נוער לא יודעים מה נחשב למקצועי..


יש המון סיפורים של בני נוער מורעלים שהתאמנו בעומס גבוה, בלי שהקפידו על התאוששות, שינה, ותזונה נכונה. בסופו של דבר, הם לא הצליחו לשרת בתור לוחמים בשל פציעות אשר נשארות איתם המון שנים.


דברים שכדאי לחפש שיכולים להראות שמדובר בקבוצה טובה

  • קודם כל, הסתכלו על הכשרת המדריך. האם המדריך עבר הכשרה מתאימה? נכון להיום, כושר קרבי לא מוגדר כספורט בחוק הספורט. ההשפעה של זה היא שכל אחד יכול להגיד שהוא מדריך כושר קרבי. זה שמדריך היה לוחם ביחידה מובחרת, לא אומר שהוא יודע להדריך! זה אומר שהוא יכול להיות לוחם מעולה! אבל לא מדריך. איזה ידע יש לו בפציעות ספורט, בהתאוששות, בבניית תוכניות אימון, בעזרה ראשונה?

בגלל שאין דרישה חוקית לעבור הסמכה, ישנם המון מרכזים שמגייסים בוגרים של יחידות מובחרות ומעבירים אותם בעצמם הכשרה. במקרים כאלו, שווה לבדוק מה ההכשרה שהוא עבר כוללת.


1 -הסתכלו על הסגל המקצועי של המרכז. האם יש להם ליווי של פיזיותרפיסט, תזונאי או רופא? במידה וכן, אפשר להמשיך לשאלה הבאה. כמה אותו פיזיותרפיסט, תזונאי או רופא מעורב באימונים? כמה הם בתקשורת עם החניכים?


המון קבוצות כושר קרבי מביאות פיזיותרפיסט, תזונאי או רופא להעביר הרצאה אחת בשנה ואז מרגישות נוח לכתוב שיש להם ליווי מקצועי. לא יודע מה איתכם, אני לא רואה יותר מדי ליווי… רוצים טיפ? תבקשו מהמדריך האם יש אפשרות לקיים פגישות מעקב עם אנשי המקצוע האלו פעם בחודשיים. אם התשובה היא כן, מעולה! אם לא… כנראה שהם לא באמת מלווים אותם.


2 - תוכנית אימונים כתובה מראש! האם האימונים שאתם עוברים הם חלק מתוכנית שנתית? תבדקו עם המדריך האם יש תוכנית כתובה ומסודרת שמפרטת את אחוז המאמץ שהמתאמנים צריכים לבצע בהתאם לניסיון + ותק.


3 - בדקו האם המדריכים מדברים איתכם על התאוששות. במידה וחודש עבר מתחילת האימונים, ולא הזכירו לכם את החשיבות של התאוששות, ייתכן ויש בעיה.


כותב המאמר הינו אמציה פנסטרהיים, מאמן מנטלי, מטפל ומנחה NLP, מדריך כושר מוסמך, מדריך קרב מגע מוסמך, מנהל ומדריך ראשי של בית הספר לקרב מגע והגנה עצמית ברעננה, מרצה בצה"ל מול יחידות לוחמות וקורסי פיקוד עם הכרה של משרד הביטחון ובית הספר למנהיגות צבאית של חיל החינוך.

bottom of page